Obecně

Chcete požádat o zvýšení platu? Ten správný čas se blíží

Většina z nás se toho bojí, ale i přesto se jednou za čas osmělíme, zaklepeme na dveře šéfovy kanceláře a s bušícím srdcem vstoupíme, abychom požádali o to, na co máme podle nás nárok. Kdy je ale ten správný čas?

Podle odborníků je největší procento úspěšnosti právě na přelomu roku. Jedním z důvodů je rekapitulace končícího roku, představení plánů na další rok a možná i trochu sváteční nálada.

Jak správně postupovat?

Ani výše zmíněné důvody nemusí znamenat úspěch, pokud nebudete dokonale připravení a nezvolíte správné načasování.

Současná situace ve firmě

Než si začnete domlouvat schůzku s nadřízeným, nejdříve si zjistěte, zda se firmě opravdu daří a jaká je situace se zaměstnaností.

Finance na vaší pozici

Udělejte si průzkum, v jaké výši se pohybují platy zaměstnanců na obdobné pozici v podobných firmách. Není to sice argument, který můžete použít, ale aspoň budete vědět, že vaše požadavky nejsou nereálné.

Argumenty

Větší šanci na úspěch máte, když přijdete ve chvíli, kdy se vám osobně nebo týmu, který vedete, něco povedlo – získali jsou nové zákazníky, domluvili pro obě strany výhodnou spolupráci.

Dalším argumentem by měl být i fakt, že vám díky tomu přibyla práce a zodpovědnost. (pokud ne, žádost zvažte). Představte i vaše plány do budoucna.

Běžně se zvýšení platu pohybuje mezi 10 až 15 %. Pokud chcete víc, musíte mít opravdu pádný argument.

Co udělat, když zaměstnavatel vaši žádost odmítne?

Slušně se zeptejte na důvody, ze kterých by mělo jasně vyplynout, zda je to konečné a neměnné rozhodnutí, nebo je tady možnost si o stejné věci promluvit v blízké budoucnosti, případně po splnění jakých podmínek by bylo zvýšení průchozí. Promyslete si pak, zda za těchto okolností ve firmě zůstanete, nebo si začnete hledat místo někde jinde.

 

 

Komentáře

komentářů