Obecně

Firemní newsletter – má cenu ho posílat?

Newsletter může zákazníka postrčit k nákupu nebo ho otrávit až do té míry, že se z pravidelného odběru odhlásí. Jak ale přistupovat k firemnímu emailingu?

news-634808_1280

Názory na to, zda je dobré posílat newsletter firemním klientům se různí, ale jedno je jasné. Sdělovaná informace by měla být pro klienta přínosná. Nejste totiž e-shop s parfémy, který mění ceny a nabídky třikrát týdně a neustále bombarduje své zákazníky kvůli každé malé změně.

Kdy newsletter posílat?

  • máte nové stránky s čerstvými informacemi
  • otevřeli jste nové pobočky
  • prodáváte nové produkty
  • informujete o nových formách spolupráce
  • pořádáte seminář, zajímavou akci, večírek, představení produktu
  • zvete na veletrh

Jaký napsat předmět?

Často se stává, že newslettery končí ve spam koši nebo tak znějí. Může to být tím, že předmět je až moc neuvěřitelný nebo bulvární. Pokud ale bude nudný, nikdo email neotevře. Je třeba, abyste nastínili, co si v mailu vaši klienti přečtou, ale neprozraďte úplně vše. Vymyslete si několik verzí předmětu a zeptejte se kolegů, na co by klikli. Pošlete si zkušební mail a zkontrolujte, zda přišel do spamového koše nebo do přijaté pošty. Některé firmy přistupují k tomu, že předmět píší bez diakritiky. Prý to zvyšuje šanci správného doručení.

Obsah newsletteru

Snažte se psát lidsky. Zapomeňte na složité obraty a dlouhá souvětí. Pište jasně, stručně, strukturujte text a používejte krátká hesla. Části textu by měly odkazovat na váš web, kde bude více detailů. Vynechte bohaté odstavce a velké množství informací. Nikdo to číst nebude. Ani vy byste nechtěli scrollovat kilometr. Prostě jasně a stručně, a také barevně. Využijte barvy k tomu, abyste odlišili text. Čtenář se v něm bude lépe orientovat. Zařiďte, aby byl váš newsletter vidět v těle emailu. Nikdo vám nebude klikat na PDF v příloze. Pokud je nutná nějaká akce, zajistěte, ať je to z emailu jasné. Přidejte také kontaktní email nebo číslo, případně dejte do patičky adresu a další důležité informace.

Posílat mailem nebo přes emailingového klienta?

Máte-li klientů jen pár, můžete emaily personalizovat (oslovit každého zvlášť jménem) a klidně je poslat běžným emailem. (obsah by ale měl být v html, aby se správně zobrazil i s obrázky). Pokud máte bohatší databázi kontaktů, je na čase vybrat spolehlivého mailingového klienta, ve kterém si newsletter připravíte a nastavíte i jeho odeslání ve vybraném čase.

Online systémy na zasílání newsletterů

Mailchimp – zdarma do 2000 adres a 10000 zaslaných emailů měsíčně.

Mail komplet – platíte podle počtu kontaktů (při platbě na rok dopředu sleva)

Sendgrid.com – zkušební jízda zdarma na 30 dní (40 000 poslaných e-mailů), jinak 100 poslaných e-mailů denně zdarma

Smartemailing.cz – za 1000 kontaktů zaplatíte 300 Kč měsíčně bez DPH (při platbě na rok dopředu sleva)

Clipsan.cz – základní tarif pro 2500 kontaktů a neomezeně zpráv 492 Kč měsíčně

Nezapomeňte, že k zasílání obchodních sdělení musíte mít souhlas od příjemce. Vždy si obsah několikrát přečtěte, aby v něm nebyly chyby. Neposílejte newslettery za každou cenu. Raději vyčkejte na zajímavou zprávu. Její zaslání bude přínosem jak pro čtenáře, tak i pro vás.

Komentáře

komentářů

Napsat komentář