Obecně

Psi v kanceláři – ano nebo ne?

Z každého druhého pracovního inzerátu na vás koukají benefity ve formě super kávy a dog friendly kanceláře. Budoucí zaměstnavatelé už neví, čím by šikovné zaměstnance nalákali. Jsou tedy psi v kanclu přínosem, nebo ne?

Trend dog friendly kanceláří k nám přišel ze zahraničí, kde je součástí zaměstnanecké kultury už několik let. Je sice fajn inspirovat se, ale na druhou stranu bez pravidel to prostě nejde. Pokud totiž pracuje v open space kanceláři několik desítek zaměstnanců, všichni telefonují, ťukají do počítačů, notifikace cinkají a do toho všeho si ještě poštěkávají psi, pak bude úroveň soustředění nízká a množství odvedené práce malé.

Je ale pravda, že psi se využívají na canisterapii, která lidem pomáhá, zvedá náladu a léčí. Tak jak z toho ven?

Zvířata a pravidla

Řád a nájemní smlouva

Pokud chcete povolit svým zaměstnancům si čas od času do kanceláře přinést mazlíčka, pak si určitě musíte zjistit, zda to umožňuje vaše nájemní smlouva, nebo interní řád budovy. Popř. se budete muset zeptat majitele budovy, ve které sídlíte.

Tarantule nebo myš?

Také byste měli určit, jaká zvířat patří do domácích mazlíčků. Pro vás to může být jen kočka nebo pes, pro jiného je to tarantule, šváb nebo myš.

Nebezpečí a alergie

Zvířata by měla mít jasně vymezený prostor, kde se mohou pohybovat. Je to nejen pro jejich bezpečí (v kuchyňce na ně můžete nechtěně vylít horký oběd nebo kávu) ale i proto, že se mezi kolegy mohou objevit lidé s různými alergiemi. Tím jim zkomplikujete výkon práce.

Hygiena a očkování

Myslete i na hygienu a různá očkování. Zvířata by rozhodně měla mít průkaz od veterináře, aby byla jistota, že nemohou nijak vašim zaměstnancům ublížit. Pokud by se tak stalo, nese plnou zodpovědnost zaměstnavatel.

Jak začít?

Než něco takového v kanceláři povolíte, určitě si zjistěte, jaký mají vaši zaměstnanci názor. Často z obavy před ostatními ho ani neprojeví. Nechtějí se ukázat jako lidé, kteří nemají rádi zvířata. Proto vytvořte jednoduchý formulář a vyzvěte k jeho anonymnímu vyplnění.

Zkuste vyhlásit speciální dny v měsíci, kdy si zaměstnanci mohou přinést mazlíčka. Během těchto dnů sledujte, zda je produktivita vašich kolegů stejná nebo menší. Pokud by se snížila soustředěnost a efektivita, pak je vaše snažení kontraproduktivní a nemá cenu tento benefit uvést do praxe.

Komentáře

komentářů