Obecně, Pro zaměstnance, Tipy a rady

Šetřete své oči při práci na počítači

Při své práci se dnes málokdo ubrání mnohahodinovému zírání do monitoru počítače. A během cesty domů pak sledujeme novinky na svých mobilech. Není proto překvapení, když se nám po čase horší zrak nebo nás bolí oči. Dá se tomu ale nějak zabránit?

Pece_o_oci

Na problémy s očima má vliv i prostředí

Nejdříve je důležité zdůraznit, že na podráždění očí může mít kromě záření monitoru vliv také suché prostředí v kanceláři. Topení a klimatizace vysušuje vzduch, a tím dráždí oči. Takže, pokud to jen jde, snažte se v kanceláři otvírat okna. V nových kancelářských budovách to však není možné a v tom případě mějte po ruce tzv. umělé slzy. To jsou kapky, které zvlhčí povrch oka a zamezí podráždění a infekcím.

Nastavte si optimální jas monitoru

Že jste to nikdy neudělali? Chyba! Z příliš jasného monitoru budete mít bolesti hlavy a z tmavého zase unavené oči. Obě varianty oči namáhají a ty se musí přizpůsobovat.

Otočte si správně monitor

Ať už máte zdroj světla za monitorem nebo za sebou, je to špatně. Buď vás ozařuje nebo vám zezadu svítí na plochu a vytváří zrcadlový efekt. Pamatujte, vždy z boku.

Udělejte si krátké přestávky

Možná si to neuvědomujete, ale při soustředěné práci někdy hypnotizujete monitor dlouhé minuty bez hnutí. Jste v napětí a odnášejí to vaše oči, protože nemrkáte tak často, jak je pro správné zvlhčení oka potřeba. Lékaři doporučují, abyste si dělali pravidelné přestávky, kdy se zahledíte někam mimo monitor, nebo jen tak zavřete oči. Na internetu najdete spousty free prográmků, které vás budou na přestávky upozorňovat. Nejoblíbenější z nich je EYES RELAX.

Velikým hitem je teď aplikace F.lux, která se dá zdarma stáhnout do počítače, tabletu nebo telefonu. Automaticky podle času nastavuje teplotu barev a jas monitoru. Po zadání lokality vložíte informace o typu osvětlení, které v místnosti máte. Program si vše sám propočítá a upraví jas podle toho. Práce na takovém počítači je příjemnější.

Vývojáři apky kromě šetření zraku také slibují zlepšení spánku. Odborníci totiž říkají, že modré světlo z monitorů, tabletů a telefonů ničí náš přirozený biorytmus a ovlivňuje délku a kvalitu spánku. Dokonce na to vznikl zajímavý termín – social jet lag.

Od našich babiček


A na závěr rada, kterou nám vštěpovaly babičky: Nejlepší je se často koukat do zeleně. Ne na obrázek lesa nebo fotku. Jděte si sednout do parku a dívejte se do korun stromů nebo na trávník. Oči si tak úžasně odpočinou a vy taky.

Komentáře

komentářů

Napsat komentář