Obecně

Zvládněte první den v nové práci na jedničku

První den v novém zaměstnání může být velmi stresující, pokud nevíte, co dělat. Připravili jsme pro vás několik tipů, které vám pomohou udělat dobrý dojem.

Nikdo z nás nechce vypadat hloupě. A na novém místě to platí obzvlášť. Abyste mohli dobře zapůsobit, potřebujete se na první den v práci pořádně připravit.

Připravte si otázky

I když byste tento den měli spíše poslouchat a vstřebávat informace a pravidla, je důležité klást otázky. Ukazujete zájem o téma a vaše působení ve firmě vůbec. Ptejte si nejen na obecné věci spjaté s provozem, ale také na specifické, týkající se vaší pozice. Zjišťujte, jakou máte budoucnost ve firmě, čímž nenápadně oznámíte, že máte plány zůstat déle.

Sestavte si své minutové představení

Už od rána se budete potkávat s novými kolegy, kteří se vám budou ptát na vaši kariérní minulost a soukromý život. Připravte si krátké představení, které nebude působit naučeně. Snažte se vejít maximálně do minuty, ale půl by bylo ještě lepší.

Oblečte se správně

Každá pozice vyžaduje určitý dresscode. Zatímco kreativcům se promíjí, že občas chodí oblečení jako trhani, manažerů a lidem na vysokých pozicích, kteří jménem firmy jednají, ne. Pokud jste si nezjistili, zda jsou džíny ok, jděte cestou profesionální elegance.

Přijeďte dříve ale přijďte včas

Z domova vyrazte dříve, ať máte časovou rezervu. Postupně si najedete tu nejvhodnější nebo nejkratší cestu. Do kanceláře přijďte včas. Manažer (nebo office manažerka…), který se vás ujme si určitě vyhradil čas na vaše představení a prohlídku firmy.

Usmívejte se

Nebuďte v křeči, ale příjemně se usmívejte. Pokud jste práci hledali dlouho a prošli si kolečkem pohovorů, nebo jste po minulých neúspěších konečně našli práci, která vás baví, užívejte si to. Vydechněte a těšte se z toho, že jste na správné cestě na svým úspěchem.

Zapamatujte si, kde co je

Velké kanceláře jsou občas bludiště, ale snažte si v hlavě vytvořit jasný plán míst, které jsou pro vás klíčové: vaše místo nebo kancelář, kancelář šéfa nebo nadřízeného, kuchyňka, toaleta, kopírka/tiskárna, výtah. Ostatní zjistíte později.

Buďte přátelští

Pokuste se seznámit s co největším počtem kolegů a neřešte, že si jména všech nepamatujete. Pokud se blíže spřátelíte s někým z týmu, rád vám pomůže. A hlavně, každý si prošel tím, čím vy. Pochopí, když se jich znovu zeptáte na jméno. Pokud vás kolegové nebo nadřízený pozve na oběd, jděte i když máte jídlo s sebou. Ukážete, že se rádi zařadíte do týmu.

Mobil a notifikace potichu

Mějte telefon potichu nebo jen na vibrace, aby vás nerušil při seznamování a prvních instrukcích. Ztište si notifikace i na počítači. Později zjistíte, jak to ve firmě funguje.

Je důležité, abyste ukázali, že se těšíte na nové pracovní možnosti a máte chuť se učit nové věci. Buďte vstřícní, ale neslibujte nic, co nebudete moci splnit. Mějte zájem jen o ta školení a kurzy, které chcete opravdu navštěvovat.

Komentáře

komentářů